NSM500JB-6R2
Mfr.Part #
NSM500JB-6R2
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
Radial
Description
RES 6.2 OHM 5% 5W RADIAL
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Through Hole Resistors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
NSM
Resistance :
6.2Ohm
Feature :
Anti-Arc, Flame Proof, Moisture Resistant, Non-Inductive, Safety
Composition :
Wirewound
Lead Diameter :
0.8 mm
Lead Length :
3.5mm
Tolerance :
±5%
Package / Case :
Radial
Size / Dimension :
0.512Lx0.354W 13.00mmx9.00mm
Height Seated (Max) :
1.043 26.50mm
Size Code :
Number of Terminations :
2
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Operating Temperature :
-55°C~155°C
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Lead Spacing :
5mm
Power (Watts) :
5W
Working Voltage :
350V
Rated Power Dissipation (P) :
5W
Construction :
RECTANGULAR
Packaging :
Bulk
Datasheets
NSM500JB-6R2
FIXED RESISTOR, 6.2Ohm, 5W, Wirewound,