NSE-1207-M2-12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NSE-1207-M2-12
Manufacturer
Essentra Components
Description
MACHINE SCREW CHEESE SLOTTED M2
Manufacturer :
Essentra Components
Product Category :
Head Diameter :
0.150 (3.81mm)
Thread Size :
M2
Screw Head Type :
Cheese Head
Mount :
Screw
Factory Lead Time :
7 Weeks
Head Height :
0.055 1.40mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
REACH SVHC :
No SVHC
Drive Type :
Slotted
RoHS Status :
RoHS Compliant
Length - Overall :
0.527 13.39mm
Series :
NSE
Material :
Nylon
Type :
Machine Screw
Length :
12mm
Length - Below Head :
0.472 11.99mm