NRV3012T1R5NV
Mfr.Part #
NRV3012T1R5NV
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
Nonstandard
Description
FIXED IND 1.5UH 1.61A 75MOHM SMD
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Fixed Inductors
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
ECCN Code :
EAR99
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Surface Mount :
yes
Current Rating (Amps) :
1.61A
Frequency - Self Resonant :
92MHz
Test Frequency :
0.1MHz
Tolerance :
±30%
Type :
Wirewound
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Inductance :
1.5μH
DC Resistance (DCR) :
75mOhm
Package / Case :
Nonstandard
HTS Code :
Current - Saturation :
2.1A
Rated Current-Max :
1.4A
2
Height Seated (Max) :
0.047 1.20mm
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Material - Core :
Ferrite
Series :
NR, V Type
Factory Lead Time :
13 Weeks
Inductance Frequency - Test :
100kHz
Ratings :
AEC-Q200
Shielding :
Shielded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.118Lx0.118W 3.00mmx3.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Functions :
1
Datasheets
NRV3012T1R5NV
TAIYO YUDEN NRV3012T1R5NV
NRV3012T1R5NV datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Taiyo Yuden stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD