NRS6020T4R7NMGJV
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NRS6020T4R7NMGJV
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 4.7UH 2.15A 69.6 MOHM
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation :
2.4A
Frequency - Self Resonant :
43MHz
Termination :
SMD/SMT
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Halogen Free :
Halogen Free
Mount :
Surface Mount
Current Rating :
2.15A
Height Seated (Max) :
0.079 2.00mm
Ratings :
AEC-Q200
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Type :
Wirewound
Tolerance :
±30%
Height :
2mm
Series :
NR, S Type
Material - Core :
Ferrite
Test Frequency :
100kHz
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Shielding :
Shielded
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Inductance :
4.7μH
Factory Lead Time :
13 Weeks
Max DC Current :
2.15A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.236Lx0.236W 6.00mmx6.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
HTS Code :
Number of Functions :
1
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
Nonstandard
DC Resistance (DCR) :
69.6mOhm Max
Datasheets
NRS6020T4R7NMGJV
TAIYO YUDEN NRS6020T4R7NMGJV
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD