NRS6012T5R3MMGJ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NRS6012T5R3MMGJ
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 5.3UH 1.55A 150MOHM SM
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Fixed Inductors
Frequency - Self Resonant :
34MHz
Series :
NR, S Type
Terminal Placement :
DUAL ENDED
DC Resistance (DCR) :
150mOhm Max
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Material - Core :
Ferrite
Current - Saturation :
1.5A
Number of Functions :
1
HTS Code :
Operating Temperature :
-40°C~125°C
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Type :
Wirewound
Factory Lead Time :
13 Weeks
Number of Terminations :
2
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Tolerance :
±20%
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Mount :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.236Lx0.236W 6.00mmx6.00mm
Height Seated (Max) :
0.047 1.20mm
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Shielding :
Shielded
Inductance :
5.3μH
Current Rating :
1.55A
Test Frequency :
100kHz
Ratings :
AEC-Q200
Package / Case :
Nonstandard
Inductance Frequency - Test :
100kHz
Mounting Type :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
NRS6012T5R3MMGJ
TAIYO YUDEN NRS6012T5R3MMGJ
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD