NRS5012T2R2MMGF
Mfr.Part #
NRS5012T2R2MMGF
Package / Case
2005 (5012 Metric)
Description
FIXED IND 2.2UH 2A 102 MOHM SMD
Fixed Inductors
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Construction :
Chip
DC Resistance (DCR) :
102mOhm Max
Size / Dimension :
0.193Lx0.193W 4.90mmx4.90mm
Tolerance :
±20%
Test Frequency :
100kHz
Case Code (Metric) :
Number of Pins :
Operating Temperature :
-25°C~125°C
Height :
1.2mm
Termination :
SMD/SMT
Inductance Tolerance :
20%
Type :
Wirewound
Max DC Current :
3.1A
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Lead Free :
Lead Free
Surface Mount
Case/Size Code :
Package / Case :
2005 (5012 Metric)
2
Mount :
Surface Mount
Shielding :
Shielded
Frequency - Self Resonant :
70MHz
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Halogen Free :
Halogen Free
Packing Method :
TR
HTS Code :
Depth :
5.1mm
Case Code (Imperial) :
Inductance :
2.2μH
Height Seated (Max) :
0.047 1.20mm
Current Rating :
2A
Datasheets
NRS5012T2R2MMGF
TAIYO YUDEN NRS5012T2R2MMGF
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD