NRS5010T6R8MMGF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NRS5010T6R8MMGF
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 6.8UH 1.21A 222MOHM SM
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Fixed Inductors
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-25°C~125°C
Number of Functions :
1
Tolerance :
±20%
Package / Case :
Nonstandard
Test Frequency :
0.1MHz
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.193Lx0.193W 4.90mmx4.90mm
Type :
Wirewound
Inductance Frequency - Test :
100kHz
Current Rating (Amps) :
1.21A
Frequency - Self Resonant :
33MHz
HTS Code :
Height Seated (Max) :
0.039 1.00mm
Inductance :
6.8μH
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
13 Weeks
Shielding :
No
Material - Core :
Ferrite
DC Resistance (DCR) :
222mOhm Max
Case/Size Code :
Rated Current-Max :
1A
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Surface Mount :
yes
Series :
NR, S Type
Mounting Type :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current - Saturation :
1A
Construction :
Chip
Packing Method :
TR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Datasheets
NRS5010T6R8MMGF
TAIYO YUDEN NRS5010T6R8MMGF
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD