NRS5012T1R0NMGF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NRS5012T1R0NMGF
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
2005 (5012 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 1UH 2.3A 63.6 MOHM SMD
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Fixed Inductors
Operating Temperature :
-25°C~125°C
Number of Functions :
1
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Case/Size Code :
Mount :
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Case Code (Metric) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±30%
Package / Case :
2005 (5012 Metric)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Frequency - Self Resonant :
100MHz
Max DC Current :
4.5A
Height :
1.2mm
Type :
Wirewound
Current Rating :
2.3A
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Depth :
5.1mm
Halogen Free :
Halogen Free
Construction :
Chip
Current - Saturation :
4.5A
Size / Dimension :
0.193Lx0.193W 4.90mmx4.90mm
Test Frequency :
100kHz
Series :
NR, S Type
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
HTS Code :
Termination :
SMD/SMT
Number of Pins :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shielding :
Unshielded
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Inductance :
1μH
Height Seated (Max) :
0.047 1.20mm
Factory Lead Time :
13 Weeks
Material - Core :
Ferrite
Packing Method :
TR
DC Resistance (DCR) :
63.6mOhm Max
Case Code (Imperial) :
Lead Free :
Lead Free
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Mounting Type :
Surface Mount
Datasheets
NRS5012T1R0NMGF
TAIYO YUDEN NRS5012T1R0NMGF
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD