NRS4018T6R8MDGJ
Mfr.Part #
NRS4018T6R8MDGJ
Description
FIXED IND 6.8UH 1.45A 117.6 MOHM
Height Seated (Max) :
0.071 1.80mm
DUAL ENDED
Depth :
4.2mm
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Height :
1.8mm
Number of Terminations :
2
Number of Pins :
Nonstandard
Mount :
Inductance :
6.8μH
Termination :
SMD/SMT
Frequency - Self Resonant :
30MHz
Shielding :
Shielded
NR, S Type
Max DC Current :
1.6A
Halogen Free :
Halogen Free
Test Frequency :
100kHz
Size / Dimension :
0.157Lx0.157W 4.00mmx4.00mm
Packing Method :
TR
Case/Size Code :
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Construction :
Chip
RMS Current (Irms) :
1.45A
Operating Temperature :
-25°C~120°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Inductance Tolerance :
20%
DC Resistance (DCR) :
117.6mOhm Max
Tolerance :
±20%
REACH SVHC :
Unknown
Material - Core :
Ferrite
Lead Pitch :
2.8mm
Current Rating :
1.45A
EAR99
Radiation Hardening :
No
Datasheets
NRS4018T6R8MDGJ
TAIYO YUDEN NRS4018T6R8MDGJ
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD