NRS4018T3R3MDGJ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NRS4018T3R3MDGJ
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 3.3UH 2A 66 MOHM SMD
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Fixed Inductors
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Test Frequency :
100kHz
Shielding :
yes
Operating Temperature :
-25°C~120°C
Height Seated (Max) :
0.071 1.80mm
Halogen Free :
Halogen Free
Series :
NR, S Type
Mount :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
REACH SVHC :
Unknown
Package / Case :
Nonstandard
ECCN Code :
EAR99
RMS Current (Irms) :
2A
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Type :
Wirewound
Current Rating :
2A
Inductance Tolerance :
20%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
1.8mm
Terminal Shape :
ONE SURFACE
DC Resistance (DCR) :
66mOhm Max
Depth :
4.2mm
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±20%
Material - Core :
Ferrite
Construction :
Chip
Factory Lead Time :
13 Weeks
Number of Pins :
2
Max DC Current :
2.3A
Frequency - Self Resonant :
45MHz
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Packing Method :
TR
Size / Dimension :
0.157Lx0.157W 4.00mmx4.00mm
Case/Size Code :
Termination :
SMD/SMT
HTS Code :
Number of Functions :
1
Lead Free :
Lead Free
Published :
Lead Pitch :
2.8mm
Inductance :
3.3μH
Mounting Type :
Surface Mount
Datasheets
NRS4018T3R3MDGJ
TAIYO YUDEN NRS4018T3R3MDGJ
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD