NREC025SABC-M30RC
Mfr.Part #
NREC025SABC-M30RC
Description
CONN HEADER SMD 25POS 2.54MM
Unshrouded
Contact Resistance :
20mOhm
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Terminal Pitch :
5.08mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Body Length or Diameter :
2.5 inch
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
Current Rating (Amps) :
3A per Contact
Number Of PCB Rows :
2
Published :
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Connector Type :
Header
Insulation Height :
0.098 2.50mm
1
Total Number of Contacts :
25
Mount :
Surface Mount
Number of Positions :
25
Mounting Type :
Surface Mount
Datasheets
NREC025SABC-M30RC
Sullins Connector Solutions NREC025SABC-M30RC
1-Row Header Solder Brass Bulk Surface Mount Tin Polyamide (PA6T), Nylon 6T 25-Position Board to Board or Cable 0.098 2.50mm Height