NR6028T220M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NR6028T220M
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 22UH 1.4A 175.5MOHM SM
Stock
462
In Stock :
462
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Fixed Inductors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Seated (Max) :
0.110 2.80mm
Current Rating :
1.4A
Number of Functions :
1
Number of Pins :
2
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Type :
Wirewound
ECCN Code :
EAR99
Inductance Tolerance :
20%
Inductance :
22μH
Factory Lead Time :
13 Weeks
Published :
2011
HTS Code :
Halogen Free :
Halogen Free
Packing Method :
TR
Current - Saturation :
1.3A
Construction :
Chip
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Test Frequency :
100kHz
Special Feature :
DCR IS MEASURED AT 30% TOLERANCE
Height :
2.8mm
RMS Current (Irms) :
1.4A
Series :
NR
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.236Lx0.236W 6.00mmx6.00mm
Max DC Current :
1.4A
Package / Case :
Nonstandard
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
REACH SVHC :
Unknown
Operating Temperature :
-25°C~120°C
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Tolerance :
±20%
Shielding :
Shielded
Mount :
Surface Mount
Material - Core :
Ferrite
Mounting Type :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Frequency - Self Resonant :
12MHz
Termination :
SMD/SMT
DC Resistance (DCR) :
175.5mOhm Max
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
NR6028T220M
TAIYO YUDEN NR6028T220M
NR6028T220M datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Taiyo Yuden stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD