NPPN112GFNS-RC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NPPN112GFNS-RC
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Description
CONN HDR 22POS 0.079 GOLD SMD
Manufacturer :
Sullins Connector Solutions
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Number of Conductors :
ONE
Number Of PCB Rows :
2
Termination :
Solder
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Type :
Surface Mount
Insulation Material :
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Factory Lead Time :
6 Weeks
Total Number of Contacts :
22
Insulation Height :
0.110 2.79mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Connector Type :
Header, Top or Bottom Entry
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Body Breadth :
0.165 inch
Style :
Board to Board
Mount :
Surface Mount
Number of Positions Loaded :
All
Contact Type :
Female Socket
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Shape :
Square
Insulation Color :
Black
Current Rating (Amps) :
2A
Body Length or Diameter :
0.866 inch
Reliability :
COMMERCIAL
Contact Material :
Phosphor Bronze
Number of Rows :
2
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Mating Contact Pitch :
0.079 inch
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Number of Positions :
22
Reference Standard :
UL
Packaging :
Tube
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Body Depth :
0.11 inch
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Datasheets
NPPN112GFNS-RC
2 Rows Header, Top or Bottom Entry Solder Phosphor Bronze Surface Mount Tube Gold Polyamide (PA6T), Nylon 6T 22 Positions Female Socket