NPPC251KFXC-RC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NPPC251KFXC-RC
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Description
CONN HDR 25POS 0.1 GOLD SMD
Manufacturer :
Sullins Connector Solutions
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Number Of PCB Rows :
2
Factory Lead Time :
6 Weeks
Mount :
Surface Mount
Published :
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Type :
Surface Mount
Contact Type :
Female Socket
Insulation Material :
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Current Rating (Amps) :
3A
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Number of Rows :
1
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Reliability :
COMMERCIAL
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Housing Color :
Black
Style :
Board to Board
Number of Conductors :
ONE
Contact Finish - Mating :
Gold
Voltage - Rated :
250V
Width :
2.5mm
Number of Positions :
25
Packaging :
Tube
Pbfree Code :
yes
Contact Material :
Phosphor Bronze
Fastening Type :
Push-Pull
Body Breadth :
0.098 inch
Housing Material :
Nylon
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
63.5mm
Number of Positions Loaded :
All
Lead Free :
Lead Free
Total Number of Contacts :
25
Reference Standard :
UL
Termination :
Solder
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
7.1mm
Connector Type :
Header, Top or Bottom Entry
Insulation Height :
0.280 7.10mm
Contact Shape :
Square
Terminal Pitch :
5.08mm
Datasheets
NPPC251KFXC-RC
Sullins Connector Solutions NPPC251KFXC-RC
1 Rows Header, Top or Bottom Entry Solder Phosphor Bronze Surface Mount Tube Gold Polyamide (PA6T), Nylon 6T 25 Positions Female Socket