NPA.47M50
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NPA.47M50
Manufacturer
NTE Electronics, Inc.
Package / Case
Axial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V AXIAL
Manufacturer :
NTE Electronics, Inc.
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Composition :
Electrolytic
Package Quantity :
1
Reach Compliance Code :
Unknown
Diameter :
0.24
Polarization :
Bi-Polar
Mounting Type :
Through Hole
Positive Tolerance :
20%
Package / Case :
Axial, Can
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Length :
25 mm
Height - Seated (Max) :
Number of Terminals :
2
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Capacitance :
0.47 MicroFarads
ECCN Code :
EAR99
Lead Spacing :
Package :
Bag
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 85°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Series :
NPA
Package Type :
Axial Round
Negative Tolerance :
20%
Surface Mount Land Size :
Size / Dimension :
0.394 Dia x 0.984 L (10.00mm x 25.00mm)
Lead Length :
1.38
Ratings :
RoHS :
No
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50 V
Tolerance :
±20%
Polarity :
NON-POLARIZED
Lead Diameter :
Voltage - Rated :
50 V
NTE Electronics
Product Status :
Active
Datasheets
NPA.47M50
NTE Electronics, Inc. NPA.47M50
NPA 0.47 MicroFarads Capacitor ±20% Through Hole 0.394 Dia x 0.984 L (10.00mm x 25.00mm) -40°C ~ 85°C Bi-Polar Axial, Can