NP45N06PUK-E1-AY
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NP45N06PUK-E1-AY
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 60V 45A TO263
Manufacturer :
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
FET Type :
N-Channel
Product Category :
MOSFET
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
9.6mOhm @ 23A, 10V
Length :
6.5 mm
Subcategory :
MOSFETs
Product Status :
Active
Package / Case :
RoHS :
Details
Renesas Electronics
Package :
Digi-Reel?
Width :
6.1 mm
Brand :
Renesas Electronics
Product Type :
MOSFET
Height :
2.65 mm
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
10V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
45 nC @ 10 V
Mounting Type :
Surface Mount
Supplier Device Package :
TO-263-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
45A (Tc)
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 250µA
Power Dissipation (Max) :
1.2W (Ta), 75W (Tc)
FET Feature :
Packaging :
Tube
Drain to Source Voltage (Vdss) :
60 V
Series :
Automotive, AEC-Q101
Vgs (Max) :
±20V
Operating Temperature :
175°C
Base Product Number :
NP45N06
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
2540 pF @ 25 V
Datasheets
NP45N06PUK-E1-AY
N-Channel Tube 9.6mOhm @ 23A, 10V ±20V 2540 pF @ 25 V 45 nC @ 10 V 60 V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
NP45N06PUK-E1-AY Overview
The input capacitance parameter, CI, is defined as the capacitance between the input terminals of an op amp with either input grounded, and this device's maximal input capacitance is 2540 pF @ 25 V.Operating this transistor requires a 60 V drain to source voltage (Vdss).
NP45N06PUK-E1-AY Features
a 60 V drain to source voltage (Vdss)