NP34N055SLE-E1-AY
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NP34N055SLE-E1-AY
Manufacturer
Renesas Electronics Corporation
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet
Download
Description
NP34N055 - POWER FIELD-EFFECT TR
Manufacturer :
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
4.5V 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
3000pF @ 25V
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Vgs (Max) :
±20V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
72nC @ 5V
Continuous Drain Current (ID) :
34A
Rise Time :
11ns
Package / Case :
Operating Temperature :
175°C TJ
FET Type :
N-Channel
Power Dissipation-Max :
1.2W Ta 88W Tc
Drain to Source Voltage (Vdss) :
55V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Fall Time (Typ) :
9 ns
Mount :
Surface Mount
Turn On Delay Time :
17 ns
Configuration :
Single
Number of Pins :
3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Mounting Type :
Surface Mount
Published :
Vgs(th) (Max) @ Id :
2.5V @ 250μA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Turn-Off Delay Time :
57 ns
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
18m Ω @ 17A, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
34A Ta
Factory Lead Time :
16 Weeks
Radiation Hardening :
No
Datasheets
NP34N055SLE-E1-AY
N-Channel Tape & Reel (TR) 18m Ω @ 17A, 10V ±20V 3000pF @ 25V 72nC @ 5V 55V TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
NP34N055SLE-E1-AY Overview
Op amps with either input grounded have a fixed input capacitance parameter, CI, and this device has a 3000pF @ 25V maximal input capacitance.Devices can conduct a maximum continuous current of 3 amps in the drain area, so the continuous drain current (ID) for this device is 34A amps.It is [57 ns] because it takes time to charge the input capacitance of the device before drain current conduction can begin.A turn-on delay time of 17 ns indicates the time it takes for the input capacitance of the device to charge before drain current conduction starts.Generally, the gate-source voltage (VGS) of a FET transistor is the voltage across its gate-source terminal, which is 20V.To operate this transistor, you will need a 55V drain to source voltage (Vdss).A device like this reduces its overall power consumption when it uses drive voltage (4.5V 10V).
NP34N055SLE-E1-AY Features
a continuous drain current (ID) of 34A
the turn-off delay time is 57 ns
a 55V drain to source voltage (Vdss)
NP34N055SLE-E1-AY Applications
There are a lot of Renesas Electronics America
NP34N055SLE-E1-AY applications of single MOSFETs transistors.
  • Synchronous Rectification for ATX 1 Server I Telecom PSU
  • Motor drives and Uninterruptible Power Supplies
  • Micro Solar Inverter
  • DC/DC converters
  • Power Tools
  • Motor Drives and Uninterruptible Power Supples
  • Synchronous Rectification
  • Battery Protection Circuit
  • Telecom 1 Sever Power Supplies
  • Industrial Power Supplies
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
Related products
Part Manufacturer Stock Description
NP34N055SLE-E1-AY Renesas Electronics Corporation 56,728 MOSFET N-CH 55V 34A TO252