NP22N055SHE-E1-AY
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NP22N055SHE-E1-AY
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 55V 22A TO252
Manufacturer :
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Power Dissipation :
1.2W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
16 Weeks
Operating Temperature :
175°C TJ
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Configuration :
Single
Drain to Source Voltage (Vdss) :
55V
Number of Elements :
1
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Mount :
Surface Mount
Fall Time (Typ) :
6.6 ns
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Lead Free
Turn On Delay Time :
11 ns
Rise Time :
6ns
Published :
Continuous Drain Current (ID) :
22A
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 250µA
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
39m Ω @ 11A, 10V
Package / Case :
FET Type :
N-Channel
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
22A Ta
Vgs (Max) :
±20V
Turn-Off Delay Time :
25 ns
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
890pF @ 25V
Mounting Type :
Surface Mount
Power Dissipation-Max :
1.2W Ta 45W Tc
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
18nC @ 10V
Datasheets
NP22N055SHE-E1-AY
Intersil (Renesas Electronics Corporation) NP22N055SHE-E1-AY
N-Channel Tape & Reel (TR) 39m Ω @ 11A, 10V ±20V 890pF @ 25V 18nC @ 10V 55V TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
NP22N055SHE-E1-AY Overview
CI refers to the capacitance between two input terminals on an op amp with either input grounded, and this device's maximum input capacitance is 890pF @ 25V.In this device, the drain current (ID) is equal to the continuous current transistor can conduct.As a result of its turn-off delay time, which is 25 ns, the device has taken time to charge its input capacitance before drain current conduction begins.Input capacitance charge delays drain current conduction until the time it takes to charge input capacitance reaches 11 ns.Gate-source voltages (VGS) are voltages that fall across the gate-source terminal of FET transistors. VGS is sometimes 20VV.The transistor must receive a 55V drain to source voltage (Vdss) in order to function.In addition to reducing power consumption, this device uses drive voltage (10V).
NP22N055SHE-E1-AY Features
a continuous drain current (ID) of 22A
the turn-off delay time is 25 ns
a 55V drain to source voltage (Vdss)