NP05-1A66-500-210
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NP05-1A66-500-210
Manufacturer
Standex Electronics
Description
RELAY REED SPST 500MA 5V
Manufacturer :
Standex Electronics
Product Category :
Reed Relays
Operating Temperature :
-20°C ~ 70°C
Product Type :
Reed Relays
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Series :
NP
Operate Time :
0.5ms
Coil Suppression Diode :
No
Packaging :
Tube
Termination Style :
PC Pin
Release Time :
0.1ms
Coil Current :
10.0mA
Contact Material :
Subcategory :
Relays
Coil Type :
Non Latching
Features :
EMI SHIELDED
Switching Voltage :
200VAC, 200VDC - Max
Coil Resistance :
500 Ohms
Coil Power :
50 mW
Brand :
MEDER electronic (Standex)
RoHS :
Details
Turn On Voltage (Max) :
3.5 VDC
Product Category :
Turn Off Voltage (Min) :
0.75 VDC
Contact Rating (Current) :
500mA
Coil Voltage :
5VDC