NOSC476M004R0300
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NOSC476M004R0300
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
2312 (6032 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP NIOB OXIDE 47UF 20% 4V 2312
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Niobium Oxide Capacitors
ESR (Equivalent Series Resistance) :
300mOhm
Capacitance :
47μF
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
2312 (6032 Metric)
Manufacturer Size Code :
C
Case Code (Imperial) :
Mount :
Surface Mount
Published :
Series :
OxiCap® NOS
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Dielectric Material :
Niobium Oxide
Depth :
3.2mm
Current - Leakage :
3.8μA
Height :
2.8mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistance :
300mOhm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Pins :
2
Height Seated (Max) :
0.110 2.80mm
Tolerance :
±20%
Terminal Shape :
J BEND
Dissipation Factor :
6%
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
4V
Ripple Current :
663mA
Radiation Hardening :
No
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
Pbfree Code :
yes
Feature :
Low ESR
Factory Lead Time :
21 Weeks
Termination :
SMD/SMT
Rated (DC) Voltage (URdc) :
4V