NLW300-25
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NLW300-25
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Axial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 300UF 25V AXIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Mount :
Through Hole
Dielectric Material :
Aluminium
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
420mA @ 120Hz
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
12 Weeks
Size / Dimension :
0.400Diax1.570L 10.16mmx39.88mm
Published :
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
Wire
Termination :
Axial
Height :
39.878mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
830mOhm @ 120Hz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
REACH SVHC :
Unknown
Life (Hours) :
1000 hours
Tolerance :
-10% +75%
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Diameter :
10.16mm
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
Axial, Can
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Number of Pins :
2
Voltage - Rated DC :
25V
Series :
NLW
Capacitance :
300μF
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ High Frequency :
483mA @ 10kHz
Ripple Current :
420mA
Polarization :
Polar
Number of Terminations :
2
Applications :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
NLW300-25
Cornell Dubilier Electronics NLW300-25
NLW 300μF Capacitor -10% +75% Bulk Through Hole 420mA 0.400Diax1.570L 10.16mmx39.88mm -40°C~105°C Polar Axial, Can