NLW10-150
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NLW10-150
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Axial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 10UF 150V AXIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Diameter :
10.16mm
Series :
NLW
Life (Hours) :
1000 hours
Factory Lead Time :
12 Weeks
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated DC :
150V
Number of Terminations :
2
Ripple Current @ Low Frequency :
88mA @ 120Hz
Height :
23.876mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Leakage Current :
0.00975mA
Dielectric Material :
Aluminium
Published :
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Shape :
Wire
Polarization :
Polar
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ripple Current :
88mA
Ripple Current @ High Frequency :
105.6mA @ 10kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
20Ohm @ 120Hz
Applications :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Size / Dimension :
0.400Diax0.940L 10.16mmx23.88mm
Termination :
Axial
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
-10% +75%
Number of Pins :
2
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Package / Case :
Axial, Can
Capacitance :
10μF
Datasheets
NLW10-150
Cornell Dubilier Electronics NLW10-150
NLW 10μF Capacitor -10% +75% Bulk Through Hole 88mA 0.400Diax0.940L 10.16mmx23.88mm -40°C~105°C Polar Axial, Can