NLV25T-1R2J-PF
Mfr.Part #
NLV25T-1R2J-PF
Description
FIXED IND 1.2UH 230MA 1.2OHM SMD
Inductance :
1.2μH
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Quality Factor-Min (at L-nom) :
30
Inductance Tolerance :
5%
Q @ Freq :
30 @ 7.96MHz
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Pbfree Code :
yes
Case Code (Metric) :
Construction :
Magnetic Shielded
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Military Standard :
Not
Published :
Q Factor :
30
Surface Mount
Number of Functions :
1
Shielding :
No
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Test Frequency :
7.96MHz
Tolerance :
±5%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Depth :
2.1mm
Case Code (Imperial) :
Resistance :
1.2Ohm
Termination :
SMD/SMT
DC Resistance (DCR) :
1.2Ohm Max
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 2 months ago)
Series :
NLV-PF
HTS Code :
Max DC Current :
230mA
Current Rating :
230mA
Packing Method :
TR, 7 INCH
Mounting Type :
Surface Mount
Weight :
25.004279mg
Height :
1.8034mm
Number of Pins :
2
DC Current :
230mA
Height Seated (Max) :
0.075 1.90mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Frequency - Self Resonant :
230MHz
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.098Lx0.079W 2.50mmx2.00mm
Datasheets
NLV25T-1R2J-PF
TDK Corporation NLV25T-1R2J-PF
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD