NKN500FR-73-0R39
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NKN500FR-73-0R39
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 0.39 OHM 1% 5W AXIAL
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Through Hole Resistors
Tolerance :
±1%
Feature :
Flame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Package / Case :
Axial
Series :
NKN
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.335Diax0.965L 8.50mmx24.50mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Power Dissipation :
5W
Published :
Composition :
Wirewound
Resistance :
390mOhm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature :
-40°C~200°C
Datasheets
NKN500FR-73-0R39
YAGEO NKN500FR-73-0R39
390mOhm, Wirewound,