NKN400JR-73-27R
Mfr.Part #
NKN400JR-73-27R
Description
RES 27 OHM 5% 4W AXIAL
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-40°C~200°C
Axial
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
25 Weeks
Feature :
Flame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Packing Method :
TR
Lead Length :
33mm
Number of Terminations :
2
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.256Diax0.689L 6.50mmx17.50mm
Lead Diameter :
0.8 mm
Tolerance :
±5%
Resistance :
27Ohm
Composition :
Wirewound
Rated Power Dissipation (P) :
4W
Construction :
Cylindrical
Max Power Dissipation :
4W
Datasheets
NKN400JR-73-27R
YAGEO NKN400JR-73-27R
FIXED RESISTOR, 27Ohm, Wirewound,