NKN3WSJR-73-0R24
Mfr.Part #
NKN3WSJR-73-0R24
Description
RES 0.24 OHM 5% 3W AXIAL
Through Hole Resistors
JESD-609 Code :
e3
Lead Diameter :
0.8 mm
Rated Power Dissipation (P) :
3W
Package / Case :
Axial
Lead Length :
33mm
Max Power Dissipation :
3W
Packing Method :
TR
2
Construction :
Cylindrical
Operating Temperature :
-40°C~200°C
Resistance :
240mOhm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tolerance :
±5%
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Size / Dimension :
0.209Diax0.610L 5.30mmx15.50mm
Datasheets
NKN3WSJR-73-0R24
YAGEO NKN3WSJR-73-0R24
FIXED RESISTOR, 240mOhm, Wirewound,