NKN2WSJR-73-0R3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NKN2WSJR-73-0R3
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 0.3 OHM 5% 2W AXIAL
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Through Hole Resistors
Series :
NKN
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.189Diax0.453L 4.80mmx11.50mm
Published :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Lead Length :
35mm
Construction :
Cylindrical
Resistance :
300mOhm
Tolerance :
±5%
Max Power Dissipation :
2W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR
Package / Case :
Axial
Feature :
Flame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Lead Diameter :
0.8 mm
Composition :
Wirewound
Rated Power Dissipation (P) :
2W
Operating Temperature :
-40°C~200°C
Factory Lead Time :
25 Weeks
Datasheets
NKN2WSJR-73-0R3
YAGEO NKN2WSJR-73-0R3
FIXED RESISTOR, 300mOhm, Wirewound,