NKN2WSFR-73-0R56
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NKN2WSFR-73-0R56
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 0.56 OHM 1% 2W AXIAL
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Through Hole Resistors
Feature :
Flame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Size / Dimension :
0.189Diax0.453L 4.80mmx11.50mm
Package / Case :
Axial
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±1%
Series :
NKN
Max Power Dissipation :
2W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Composition :
Wirewound
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-40°C~200°C
Resistance :
560mOhm
Datasheets
NKN2WSFR-73-0R56
YAGEO NKN2WSFR-73-0R56
560mOhm, Wirewound,