NKN200JR-73-0R91
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NKN200JR-73-0R91
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 0.91 OHM 5% 2W AXIAL
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Through Hole Resistors
Operating Temperature :
-40°C~200°C
Construction :
Cylindrical
Lead Length :
33mm
Series :
NKN
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR
Package / Case :
Axial
Composition :
Wirewound
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Lead Diameter :
0.8 mm
Rated Power Dissipation (P) :
2W
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±5%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Flame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Size / Dimension :
0.209Diax0.610L 5.30mmx15.50mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Resistance :
910mOhm
Max Power Dissipation :
2W
Factory Lead Time :
25 Weeks
Datasheets
NKN200JR-73-0R91
YAGEO NKN200JR-73-0R91
FIXED RESISTOR, 910mOhm, Wirewound,