NKN200JR-73-0R1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NKN200JR-73-0R1
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 0.1 OHM 5% 2W AXIAL
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Wirewound
Lead Diameter :
0.8 mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Power Dissipation :
2W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Construction :
Cylindrical
Tolerance :
±5%
Package / Case :
Axial
Size / Dimension :
0.209Diax0.610L 5.30mmx15.50mm
Series :
NKN
Packing Method :
TR
Factory Lead Time :
25 Weeks
Resistance :
100MOhm
Rated Power Dissipation (P) :
2W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Feature :
Flame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-40°C~200°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Length :
33mm
Datasheets
NKN200JR-73-0R1
YAGEO NKN200JR-73-0R1
FIXED RESISTOR, 100mOhm, Wirewound,