NKN100FR-73-0R5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NKN100FR-73-0R5
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 0.5 OHM 1% 1W AXIAL
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Through Hole Resistors
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Series :
NKN
Package / Case :
Axial
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Max Power Dissipation :
1W
Operating Temperature :
-40°C~200°C
Composition :
Wirewound
Tolerance :
±1%
Feature :
Flame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Size / Dimension :
0.189Diax0.453L 4.80mmx11.50mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Resistance :
500MOhm
Datasheets
NKN100FR-73-0R5
YAGEO NKN100FR-73-0R5
500mOhm, Wirewound,