NJ28MA0103H--
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NJ28MA0103H--
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Disc, 2.8mm Dia x 2.8mm W
Datasheet
Download
Description
THERMISTOR NTC 10KOHM 3960K DISC
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Temperature Sensors - NTC Thermistors
Subcategory :
Thermistors
B25/85 :
3960K
Type :
NTC
B0/50 :
Percentage of Resistance Tolerance @ 25C :
±3 %
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Operating Temperature :
-55 to 150 °C
Package / Case :
Disc, 2.8mm Dia x 2.8mm W
Height :
3 mm
Termination Style :
Radial
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Type :
NTC Thermistors
Resistance @ 25C :
10000 Ohm
Power Rating :
160 mW
Pin Count :
2
B Value Tolerance :
±0.5%
Cooper
Description of Terminals :
0.4mm dia. x 32mm Straight Lead
Power - Max :
16 mW
Supplier Package :
Radial
Series :
NJ28
B25/50 :
Packaging :
Bulk
Length :
37.8 mm
RoHS :
Details
Length - Lead Wire :
1.38 (35.00mm)
Thermal Time Constant :
8 s
Product Status :
Active
Product Category :
NTC Thermistors
Resistance Tolerance :
±3%
Mounting :
Through Hole
Resistance in Ohms @ 25°C :
10k
Brand :
Mounting Style :
PCB Mount
Package :
Bulk
Mounting Type :
Through Hole
Width :
2.8 mm
Tolerance :
3 %
Sensitivity Index :
3960 K
Diameter :
2.8 mm
Resistance :
10 kOhms
Datasheets
NJ28MA0103H--
Introducing Temperature Sensors - NTC Thermistors KYOCERA AVX NJ28MA0103H-- from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:NTC, Operating Temperature:-55 to 150 °C, Package / Case:Disc, 2.8mm Dia x 2.8mm W, Mounting Type:Through Hole, NJ28MA0103H-- pinout, NJ28MA0103H-- datasheet PDF, NJ28MA0103H-- amp .Beyond Temperature Sensors - NTC Thermistors KYOCERA AVX NJ28MA0103H-- ,we also offer NCP03XH103F05RL, NCP18XH103F03RB, NTCG163JF103FT1, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KYOCERA AVX NJ28MA0103H--
NJ28 Series Tolerance:3 % Through Hole -55 to 150 °C 3960K B Value Tolerance:±0.5% Bulk
NJ28MA0103H-- Overview
There is a Bulk package for NTC thermistors. The package Disc, 2.8mm Dia x 2.8mm W includes it for convenience. As a result, the resistance tolerance for NTC thermistors is ±3%. If you wish to ensure reliable performance, you should set the temperature of NTC thermistors to -55 to 150 °C. As a result of NTC thermistors, there is a maximum power setting of 16 mW.
NJ28MA0103H-- Features
Package/Case: Bulk
NJ28 Series
Operating Temperature: -55 to 150 °C
10 kOhms Resistance
Mounting Type: Through Hole
3 % Tolerance