NHQMM502B355T5
Mfr.Part #
NHQMM502B355T5
Description
THERMISTOR NTC 5KOHM 3550K 0603
Resistance :
5kOhm
Resistance Tolerance :
±5%
Resistance in Ω @ 25°C :
5k
Min Operating Temperature :
-40°C
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Case Code (Metric) :
Tolerance :
5%
Length :
1.6mm
Max Operating Temperature :
125°C
B Value Tolerance :
±5%
B25/85 :
3550K
Case Code (Imperial) :
Height :
1mm
Datasheets
NHQMM502B355T5
Amphenol Thermometrics NHQMM502B355T5
NHQ Series Tolerance:5% 5k Surface Mount -40°C~125°C 3550K B Value Tolerance:±5% Tape & Reel (TR)
NHQMM502B355T5 Overview
NHQMM502B355T5 Features
Package/Case: Tape & Reel (TR)
NHQ Series
Operating Temperature: -40°C~125°C
5kOhm Resistance
Mounting Type: Surface Mount
5% Tolerance