NHQMM501B320T5
Mfr.Part #
NHQMM501B320T5
Description
THERMISTOR NTC 500OHM 3250K 0603
Temperature Sensors - NTC Thermistors
Resistance in Ω @ 25°C :
500
Min Operating Temperature :
-40°C
Tolerance :
5%
Resistance Tolerance :
±5%
Case Code (Imperial) :
Height :
1mm
Max Operating Temperature :
125°C
Length :
1.6mm
B25/85 :
3250K
Resistance :
500Ohm
Operating Temperature :
-40°C~125°C
B Value Tolerance :
±5%
Case Code (Metric) :
Datasheets
NHQMM501B320T5
Amphenol Thermometrics NHQMM501B320T5
NHQ Series Tolerance:5% 500 Surface Mount -40°C~125°C 3250K B Value Tolerance:±5% Tape & Reel (TR)
NHQMM501B320T5 Overview
NHQMM501B320T5 Features
Package/Case: Tape & Reel (TR)
NHQ Series
Operating Temperature: -40°C~125°C
500Ohm Resistance
Mounting Type: Surface Mount
5% Tolerance