NHQMM102B325T5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NHQMM102B325T5
Manufacturer
Amphenol Thermometrics
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
THERMISTOR NTC 1KOHM 3250K 0603
Manufacturer :
Amphenol Thermometrics
Product Category :
Temperature Sensors - NTC Thermistors
Min Operating Temperature :
-40°C
B25/85 :
3250K
Tolerance :
5%
Case Code (Imperial) :
Case Code (Metric) :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting Type :
Surface Mount
Series :
NHQ
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistance Tolerance :
±5%
Mount :
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Length :
1.6mm
B Value Tolerance :
±5%
Resistance :
1kOhm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
1mm
Width :
800μm
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Factory Lead Time :
15 Weeks
Resistance in Ω @ 25°C :
1k
Max Operating Temperature :
125°C
Datasheets
NHQMM102B325T5
Amphenol Thermometrics NHQMM102B325T5
NHQ Series Tolerance:5% 1k Surface Mount -40°C~125°C 3250K B Value Tolerance:±5% Tape & Reel (TR)
NHQMM102B325T5 Overview
NHQMM102B325T5 Features
Package/Case: Tape & Reel (TR)
NHQ Series
Operating Temperature: -40°C~125°C
1kOhm Resistance
Mounting Type: Surface Mount
5% Tolerance