NFR25H0002207JR500
Mfr.Part #
NFR25H0002207JR500
Description
RES 0.22 OHM 1/2W 5% AXIAL
Through Hole Resistors
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Resistance :
220mOhm
Wire
REACH SVHC :
Unknown
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
ECCN Code :
EAR99
Lead Diameter :
0.58 mm
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Surface Mount :
No
Construction :
Non-Flammable
Voltage - Rated :
350V
Size / Dimension :
0.098Diax0.256L 2.50mmx6.50mm
FIXED RESISTOR - FUSIBLE
Max Power Dissipation :
500mW
Voltage - Rated DC :
350V
Additional Feature :
FLAME PROOF, RATED AC VOLTAGE (V): 350
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Tolerance :
±5%
Packing Method :
TR
Composition :
Metal Film
Power Rating :
500mW