NFR0300003300JAC00
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NFR0300003300JAC00
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 330 OHM 3W 5% AXIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Through Hole Resistors
Packaging :
Tape and Box (TB)
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Resistance :
330Ohm
Feature :
Flame Proof, Fusible, Safety
Fusing Time :
60 s
Max Power Dissipation :
3W
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
3W
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Tolerance :
±5%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
NFR03
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Size / Dimension :
0.209Diax0.657L 5.30mmx16.70mm
Power Rating :
3W
Package / Case :
Axial
Resistor Type :
FIXED RESISTOR - FUSIBLE
Working Voltage :
500V
Terminal Shape :
Wire
Number of Terminations :
2
Published :
Surface Mount :
No
Packing Method :
Bulk
Composition :
Metal Film
Reach Compliance Code :
Unknown
Vishay NFR0300003300JAC00
FIXED RESISTOR - FUSIBLE, 330Ohm, Metal Film,