NFR0200004709JR500
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NFR0200004709JR500
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 47 OHM 2W 5% AXIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Metal Film
Operating Temperature :
-55°C~155°C
JESD-609 Code :
e3
Feature :
Flame Proof, Fusible, Safety
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Package / Case :
Axial
Packing Method :
TR
Fusing Time :
60 s
Number of Terminations :
2
Series :
NFR02
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistance :
47Ohm
Working Voltage :
500V
Size / Dimension :
0.157Diax0.394L 4.00mmx10.00mm
Published :
Reach Compliance Code :
Unknown
Surface Mount :
No
Tolerance :
±5%
Power Rating :
2W
Rated Power Dissipation (P) :
2W
Max Power Dissipation :
2W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
Wire
Resistor Type :
FIXED RESISTOR - FUSIBLE
Vishay NFR0200004709JR500
FIXED RESISTOR - FUSIBLE, 47Ohm, Metal Film,