NEVH33M450EF
Mfr.Part #
NEVH33M450EF
Description
CAP ALUM 33UF 450V RADIAL
Stock
132
In Stock :
132
Tolerance :
-10%, +75%
Voltage - Rated :
450 V
Series :
NEVH
Height - Seated (Max) :
1.476" (37.50mm)
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Size / Dimension :
0.709" Dia (18.00mm)
Capacitance :
33 µF
Lead Spacing :
0.295" (7.50mm)
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 85°C
Datasheets
NEVH33M450EF
NTE Electronics, Inc. NEVH33M450EF
NEVH 33 μF Capacitor -10%, +75% Through Hole 0.709" Dia (18.00mm) -25°C ~ 85°C Polar Radial, Can