NEV47M63DC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NEV47M63DC
Manufacturer
NTE Electronics, Inc.
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 47UF 20% 63V RADIAL
Stock
563
In Stock :
563
Manufacturer :
NTE Electronics, Inc.
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Height - Seated (Max) :
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated :
63 V
Polarization :
Polar
Surface Mount Land Size :
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Product Status :
Active
Package :
Bag
Series :
NEV
Mounting Type :
Through Hole
Tolerance :
±20%
Capacitance :
47 µF
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 85°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
Radial, Can
Size / Dimension :
0.315" Dia (8.00mm)
Lead Spacing :
0.138" (3.50mm)
Ratings :
Datasheets
NEV47M63DC
NTE Electronics, Inc. NEV47M63DC
NEV 47 μF Capacitor ±20% Through Hole 0.315" Dia (8.00mm) -40°C ~ 85°C Polar Radial, Can