NEV330M10DC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NEV330M10DC
Manufacturer
NTE Electronics, Inc.
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 330UF 20% 10V RADIAL
Stock
586
In Stock :
586
Manufacturer :
NTE Electronics, Inc.
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Height - Seated (Max) :
0.472" (12.00mm)
Lead Spacing :
Mounting Type :
Through Hole
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Series :
NEV
Package / Case :
Radial, Can
Voltage - Rated :
10 V
Ratings :
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 85°C
Capacitance :
330 µF
Polarization :
Polar
Surface Mount Land Size :
Package :
Bag
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.256" Dia (6.50mm)
Tolerance :
±20%
Datasheets
NEV330M10DC
NTE Electronics, Inc. NEV330M10DC
NEV 330 μF Capacitor ±20% Through Hole 0.256" Dia (6.50mm) -40°C ~ 85°C Polar Radial, Can