NEV2200M25FH
Mfr.Part #
NEV2200M25FH
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 25V RADIAL
Stock
581
In Stock :
581
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Height - Seated (Max) :
0.906" (23.00mm)
Capacitance :
2200 μF
Voltage - Rated :
25 V
Size / Dimension :
0.512" Dia (13.00mm)
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Tolerance :
±20%
Series :
NEV
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 85°C
Datasheets
NEV2200M25FH
NTE Electronics, Inc. NEV2200M25FH
NEV 2200 μF Capacitor ±20% Through Hole 0.512" Dia (13.00mm) -40°C ~ 85°C Polar Radial, Can