NEV.10M50-10
Mfr.Part #
NEV.10M50-10
Package / Case
Radial
Description
CAP ALUM 0.1UF 20% 50V RADIAL
Size / Dimension :
1.496" L x 0.591" W (38.00mm x 15.00mm)
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Height - Seated (Max) :
0.945" (24.00mm)
Tolerance :
±20%
Package / Case :
Radial
Voltage - Rated :
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Capacitance :
0.1 µF
Ratings :
Lead Spacing :
1.299" (33.00mm)
Datasheets
NEV.10M50-10
NTE Electronics, Inc. NEV.10M50-10
NEV 0.1 μF Capacitor ±20% Through Hole 1.496" L x 0.591" W (38.00mm x 15.00mm) -40°C ~ 85°C Polar Radial