NEH47M50CB
Mfr.Part #
NEH47M50CB
Description
CAP ALUM 47UF 20% 50V AXIAL
Stock
562
In Stock :
562
Aluminum Electrolytic Capacitors
Wire Form :
Not Required
Lead Diameter (nom) :
0.6(mm)
Size / Dimension :
0.315 Dia x 0.630 L (8.00mm x 16.00mm)
Max Operating Temperature :
85 °C
Voltage - Rated :
50 V
Lifetime :
1000(hr)
Mounting Style :
GENERAL PURPOSE
Lead Spacing (nom) :
Not Required(mm)
Capacitance :
47 µF
Product Depth (mm) :
Not Required(mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Mounting Type :
Through Hole
Product Height (mm) :
Rad Hardened :
No
Package :
Bag
Voltage Rating :
50 V
Type :
Electrolytic
Failure Rate :
Not Required
Height - Seated (Max) :
Product Length (mm) :
16(mm)
Lead Spacing :
Mount :
Operating Temp Range :
-40C to 85C
Tolerance (+ or -) :
20%
Dielectric Material :
Aluminium
Voltage Rating (DC) :
50 V
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 85°C
Product Diameter (mm) :
8(mm)
Termination Style :
Axial
Ratings :
NTE Electronics
DCL :
23.5@3MIN(uA)
Tolerance :
20 %
Min Operating Temperature :
-40 °C
Active
Number of Terminals :
2
RoHS :
Compliant
Life (Hours) :
1000 hours
REACH SVHC :
No SVHC
Diameter :
6.3 mm
Polarity :
Polar
Seated Plane Height :
Voltage :
50VDC
Height :
11 mm
Surface Mount Land Size :
Size (mm) :
8 x 16
Datasheets
NEH47M50CB
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors NTE Electronics, Inc. NEH47M50CB from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C ~ 85°C, Mounting Type:Through Hole, Type:Electrolytic, Package / Case:Axial, Can, Voltage:50VDC, NEH47M50CB pinout, NEH47M50CB datasheet PDF, NEH47M50CB amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors NTE Electronics, Inc. NEH47M50CB ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
NTE Electronics, Inc. NEH47M50CB
NEH 47 µF Capacitor 20 % Through Hole 0.315 Dia x 0.630 L (8.00mm x 16.00mm) -40°C ~ 85°C Polar Axial, Can