NDFPD1N150CG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NDFPD1N150CG
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-220-3 Full Pack
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 1500V 100MA TO220-3
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
80pF @ 30V
Height :
4.7mm
Rise Time :
13ns
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
4.2nC @ 10V
Radiation Hardening :
No
Weight :
6.000006g
Length :
28.85mm
Turn On Delay Time :
8 ns
Width :
10.16mm
Vgs (Max) :
±30V
Gate to Source Voltage (Vgs) :
30V
Fall Time (Typ) :
280 ns
Turn-Off Delay Time :
43 ns
Operating Temperature :
150°C TJ
JESD-609 Code :
e3
Drain to Source Voltage (Vdss) :
1500V
Number of Pins :
3
Power Dissipation-Max :
2W Ta 20W Tc
Mount :
Through Hole
Package / Case :
TO-220-3 Full Pack
Element Configuration :
Single
Number of Channels :
1
FET Type :
N-Channel
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
100mA Ta
Continuous Drain Current (ID) :
100mA
Factory Lead Time :
6 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Lead Free :
Lead Free
REACH SVHC :
No SVHC
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Tube
Published :
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
150 Ω @ 50mA, 10V
Pbfree Code :
yes
Datasheets
NDFPD1N150CG
onsemi NDFPD1N150CG
N-Channel Tube 150 Ω @ 50mA, 10V ±30V 80pF @ 30V 4.2nC @ 10V 1500V TO-220-3 Full Pack