NDD60N745U1-1G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NDD60N745U1-1G
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
Datasheet
Download
Description
NDD60N745 - POWER MOSFET 600V 6.
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Package / Case :
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
745m Ω @ 3.25A, 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
440pF @ 50V
Vgs (Max) :
±25V
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 250µA
Power Dissipation-Max :
84W Tc
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
JESD-609 Code :
e3
Lead Free :
Lead Free
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
6.6A Tc
Factory Lead Time :
5 Weeks
Configuration :
Single
Packaging :
Tube
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Published :
FET Type :
N-Channel
Lifecycle Status :
LAST SHIPMENTS (Last Updated: 1 week ago)
Continuous Drain Current (ID) :
6.6A
Mount :
Through Hole
Pbfree Code :
yes
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
6.8A
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
15nC @ 10V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Drain to Source Voltage (Vdss) :
600V
Datasheets
NDD60N745U1-1G
onsemi NDD60N745U1-1G
N-Channel Tube 745m Ω @ 3.25A, 10V ±25V 440pF @ 50V 15nC @ 10V 600V TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
NDD60N745U1-1G Overview
Input capacitance, CI, is defined as the capacitance between two input terminals of an op amp with one input grounded, and the input capacitance of this device is 440pF @ 50V.This device has a continuous drain current (ID) of [6.6A], which is its maximum continuous current.A device's drain current is its maximum continuous current, and this device's drain current is 6.8A.In order to operate this transistor, a voltage of 600V is needed from the drain to the source (Vdss).Its overall power consumption can be reduced by using drive voltage (10V).
NDD60N745U1-1G Features
a continuous drain current (ID) of 6.6A
a 600V drain to source voltage (Vdss)