ND411426
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ND411426
Manufacturer
Powerex, Inc.
Package / Case
POW-R-BLOK™ Module
Datasheet
Download
Description
DIODE MODULE 1.4KV 260A POWRBLOK
Manufacturer :
Powerex, Inc.
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Average Rectified Current :
260A
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
3
HTS Code :
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1400V
Non-rep Pk Forward Current-Max :
8000A
Max Reverse Voltage (DC) :
1.4kV
Diode Element Material :
SILICON
Published :
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50mA @ 1400V
Reverse Recovery Time-Max :
10μs
Factory Lead Time :
24 Weeks
Packaging :
Bulk
Operating Temperature (Max) :
150°C
Mount :
Chassis Mount
Terminal Form :
UNSPECIFIED
ECCN Code :
EAR99
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Reach Compliance Code :
Unknown
Diode Type :
Standard
Number of Phases :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Connection :
Isolated
Mounting Type :
Chassis Mount
Application :
GENERAL PURPOSE
JESD-30 Code :
R-XUFM-X3
Package / Case :
POW-R-BLOK™ Module
RoHS Status :
RoHS Compliant
Terminal Position :
UPPER
Current Rating :
260A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.35V @ 1500A
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Diode Configuration :
1 Pair Series Connection
Qualification Status :
Not Qualified
Pin Count :
3
Number of Elements :
2
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Datasheets
ND411426
Powerex, Inc. ND411426
Standard Rectifier Diode 1 Pair Series Connection Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 260A 1.4kV-DC 2-Element POW-R-BLOK™ Module Chassis Mount
ND411426 Overview
From the part, a current of 260A can be drawn.As soon as residual stored charge switches directions, the forward current's maximum reverse recovery time is 10μs.
ND411426 Features
ND411426 Applications
There are a lot of Powerex Inc.
ND411426 applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23