NCR100KR-73-4K7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NCR100KR-73-4K7
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 4.7K OHM 10% 1W AXIAL
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Through Hole Resistors
Lead Length :
35mm
Composition :
Carbon Film
Construction :
Cylindrical
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Number of Terminations :
2
Resistance :
4.7kOhm
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.177Diax0.453L 4.50mmx11.50mm
Working Voltage :
500V
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Max Power Dissipation :
1W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Feature :
Flame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Package / Case :
Axial
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Published :
Series :
NCR
Packing Method :
TR
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
RoHS Status :
RoHS Compliant
Temperature Coefficient :
0/ -500ppm/°C
Lead Diameter :
0.8 mm
Datasheets
NCR100KR-73-4K7
YAGEO NCR100KR-73-4K7
FIXED RESISTOR, 4.7kOhm, Carbon Film,