NCP59151DS33R4G
Mfr.Part #
NCP59151DS33R4G
Package / Case
TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1.5A D2PAK-5
Output Voltage :
3.3V
Factory Lead Time :
6 Weeks
Number of Outputs :
1
Min Output Voltage :
1.8V
Halogen Free :
Halogen Free
Nominal Output Voltage :
3.3V
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Dropout Voltage :
300mV
Output Voltage 1 :
3.3V
Terminal Position :
Single
Input Bias Current :
350nA
REACH SVHC :
No SVHC
Base Part Number :
NCP59151DS33
Length :
10.24mm
Control Features :
Enable, Error Flag
Voltage - Input (Max) :
13.5V
Package / Case :
Dropout Voltage1-Nom :
0.3V
Width :
9.347mm
Voltage Dropout (Max) :
0.5V @ 1.5A
Quiescent Current :
80mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Output Current :
1.5A
Height :
4.572mm
Accuracy :
1.5 %
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Min Input Voltage :
2.24V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Datasheets
NCP59151DS33R4G
onsemi NCP59151DS33R4G
Enable, Error Flag Fixed NCP59151DS33 PMIC 5 TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
NCP59151DS33R4G Overview
The package is delivered in a Tape & Reel (TR) case. In order to package the IC voltage regulator, a TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA case is used. On the Voltage regulator IC, there are 5 terminations that can be connected. This IC Regulator has a type of output called Fixed. There are 1 regulators implemented in this electroic component. Surface Mount can be adjusted in the Linear IC in order to vary the temperature range over which Linear Regulator operates. The IC voltage regulator must be maintained at -40°C~125°C degrees for it to function. As you can see, this regulator's output function is configured to be Positive. As you can see, the regulator IC has a total of 5 pins. The regulator has a total of 1 outputs to make sure that it delivers prompt, sufficient outputs. A dropout voltage of 10 volts is what makes it a dropout voltage. Depending on the chip, 5 pins may be available. For your information, part number NCP59151DS33 is the basic part number for this voltage regulator IC. There is a TAPE AND REEL way of packing the IC voltage regulators in the box. There is a maximum output current of 1.5A for this regulator to meet the operational requirements. It operates in the 80mA Quiescent Current state.
NCP59151DS33R4G Features
300mV dropout voltage