NCP500SN25T1G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NCP500SN25T1G
Manufacturer
onsemi
Package / Case
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 2.5V 150MA 5TSOP
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
ECCN Code :
EAR99
Min Input Voltage :
0V
Base Part Number :
NCP500
Terminal Form :
Gull wing
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
Dropout Voltage1-Nom :
0.19V
Min Output Voltage :
2.5V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Output Voltage 1 :
2.5V
Package / Case :
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Number of Functions :
1
Voltage - Input (Max) :
6V
Number of Terminations :
5
Pin Count :
5
Input Bias Current :
180μA
Number of Outputs :
1
Voltage Dropout (Max) :
0.27V @ 150mA
Accuracy :
2.5 %
Width :
1.5mm
Control Features :
Enable
REACH SVHC :
No SVHC
Nominal Output Voltage :
2.5V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Output Voltage :
2.5V
Pbfree Code :
yes
Number of Pins :
PSRR :
62dB (1kHz)
Current - Quiescent (Iq) :
1μA
Radiation Hardening :
No
Dropout Voltage :
190mV
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Max Output Current :
150mA
Factory Lead Time :
21 Weeks
Height :
1mm
Operating Supply Voltage :
60V
Quiescent Current :
300μA
Output Configuration :
Positive
Length :
3mm
Output Voltage Accuracy :
2.5 %
Number of Regulators :
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Contact Plating :
Tin
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Output Type :
FIXED
Published :
2004
Terminal Position :
Dual
Halogen Free :
Halogen Free
Packing Method :
Tape and Reel
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Lead Free :
Lead Free
Datasheets
NCP500SN25T1G
onsemi NCP500SN25T1G
[Voltage Regulators - Linear onsemi NCP500SN25T1G] Overview
Introducing the NCP500SN25T1G, a linear voltage regulator meticulously crafted by onsemi to meet the exacting demands of modern electronics. Engineered with precision and reliability in mind, this integrated circuit (IC) exemplifies excellence in power management. With a voltage output of 2.5V and a robust current handling capability of 150mA, it stands as a stalwart guardian of stable power supply in diverse applications.
NCP500SN25T1G Features
  • Stable Output: Delivers a precise output voltage of 2.5V, ensuring stable operation of connected devices.
  • High Current Handling: Capable of handling up to 150mA of current, suitable for a wide range of low-power applications.